Povinné ručení 2012
Srovnání nabídek online pojištoven.
Uzavření online.

Povinné ručení online
Porovnání povinného ručení.
Jednoduchý online formulář.

Povinné ručení nebo havarijní pojištění


Povinné ručení nebo havarijní pojištění

Vybírat mezi povinným ručením a havarijním pojištěním bohužel v ČR nelze. Povinné ručení, jak již z jeho názvu vyplývá, je povinné pro všechna motorová vozidla provozovaná na pozemních komunikacích. Nicméně je možné se slevou získat například havarijní pojištění k již uzavřenému pojištění o povinném ručení.

Proč si ale připlatit za havarijní pojištění a „zbytečně“ utrácet? Pro pochopení tohoto problému uvádíme některé výhody havarijního pojištění a zároveň srovnání havarijního pojištění a povinného ručení. Zásadní rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním je v jejich účelu. Účelem povinného ručení je zajistit náhradu škody ostatním účastníkům silničního provozu, kterým vznikla škoda provozem pojištěného vozidla. Povinné ručení se tedy netýká škod vzniklých na vozidle, které škodu způsobilo včetně škod, které vznikly řidiči tohoto vozidla. Oproti tomu havarijní pojištění kryje škody na vozidle vzniklé v důsledku jeho havárie, odcizení, neoprávněného užití nebo živelné události.

V případě, že Vám někdo na parkovišti vykrade auto, nebo Vám dokonce někdo odcizí celé vozidlo, je uzavřené povinné ručení celkem zbytečné, protože takto vzniklé škody není možné z tohoto druhu pojištění plnit. Většina odcizených vozidel se v ČR a celé Evropě s největší pravděpodobností nenajde a Vám zbudou jen oči pro pláč. Přitom za několik tisíc ročně v případě uzavřené havarijní pojistky, která kryje i odcizení vozidla, jste mohli získat peníze odpovídající ceně Vašeho odcizeného vozidla a pořídit si nové.

Do podobných problémů, jako při odcizení vozidla, se můžete dostat i v případě náhodné živelné katastrofy a nemusí se rozhodně jednat jen o povodně nebo nějaké živelné pohromy. K poškození vašeho vozidla úplně postačí větší poryv větru, následně ulomená větev nebo silnější krupobití, které poškodí Vaše vozidlo. A nemusí to být škody malé.

Jak již bylo uvedeno v úvodu, produkty povinného ručení a produkty havarijního pojištění nelze srovnávat a povinné ručení rozhodně neslouží jako náhrada havarijního pojištění. Havarijní pojištění je produkt, který nabízí jiný druh pojištění, a v mnoha případech je výhodné ho mít uzavřené.


Zkuste také havarijní pojištění

žena

Havarijního pojištění je vyloženě dobrovolnou věcí, která se ale ohromně může vyplatit. Při povinném ručení pojišťovna hradí pouze škody, které jste způsobili na cizích vozidlech a škody na vlastním autě musíte hradit z vlastní kapsy. A nebo si pořídit právě havarijní pojištění.

Havarijní pojištění